Ankara Serbest Mali Müşavir
Ankara Serbest Mali Müşavir
Ankara Serbest Mali Müşavir, Ankara Mali Müşavir, Ankara SMMM, Ostim SMMM, Ostim Serbest Mali Müşavir, İvedik SMMM, İvedik Serbest Mali Müşavir, Ostim SMMM Vedat Kara, Yenimahalle SMMM Vedat Kara, Ankara Serbest Mali Müşavir Vedat Kara, İvedik Muhasebeci, Ostim Muhasebeci, Batıkent Muhasebeci, Batıkent SMMM, Batıkent Serbest Mali MÜşavir, Şirket Nasıl Kurulur ?, Şirket Kuruluş Masrafı, Ostim Mali Müşavir Muhasebeciler , İvedik mali müşavir Muhasebeciler , E ticaret firması nasıl kurulur , Şahıs firması nasıl kurulur ? , Yenimahalle mali Müşavir ,

Anonim Şirket Nasıl Kurulur ?

Anonim Şirket Kuruluş Masrafları ve Süresi

Sermaye şirketleri, anonim şirket ve limited şirket kategorilerine ayrılmıştır. Bu yazımızda, sermaye şirketlerinden birisi olan anonim şirketler hakkında bilgiler vereceğiz. Anonim şirket nedir, anonim şirket kurma, anonim şirketlerde sermaye, kurulacak şirket anonim mi olmalı, limited mi olmalı gibi çeşitli konulara değineceğiz.

Anonim şirketin kısa bir tanımını yapacak olursak; sermaye şirketi olma noktasında kanuni olarak ilgili özelliklere sahip olan, limited şirketlere oranla daha büyük ölçekli işleri yapmak için kurulan, aynı zamanda her türlü ekonomik faaliyette bulunabilme izinleri bulunan, şirket yönetilirken yönetim kurulunda çoğunluğun kararlarının etkin olduğu ve halka açılma izni verilen şirket türüne anonim şirket denilir ve yaygın olarak kullanılan kısaltılmış hali ile A.Ş. olarak adlandırılır. Biraz daha anonim şirketin özelliklerinden bahsedecek olursak, yasal sınırları olan, ortaklarının sermayeleri kadar şirkette payları bulunan ve olası borçlardan sadece mal varlıkları kadar ortakların sorumlu oldukları şirket türüdür ve Ticaret Kanunu’nda bu şirketlerin yasal hakları belirlenmiştir.

Bir anonim şirketin özellikleri nelerdir?

Bir anonim şirket kurulurken, şirketin faaliyet alanının şirketin ana sözleşmesinde net şekilde belirtilmesi zorunludur. Zira anonim şirketler, kanun tarafından reddi olmayan çeşitli iktisadi ve ticari işleri yapabilme haklarına sahiptir. Ticaret unvanlarının, ticaret siciline tescil edilmesi de kanuni bir zorunluluk olmaktadır. Özetle, ticaret unvanları ile işletmenin yaptığı iş kolu birbiriyle ilgili olmalıdır. Az önce de ifade ettiğimiz üzere, anonim şirketlerin kuruluş işlemleri, Türk Ticaret Kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Yapılan değişiklikler neticesinde, günümüzde bir kişinin de tek başına anonim şirket kurma hakkı bulunmaktadır. Bir diğer konu ise, sermaye yapısı konusudur. Anonim şirketlerin sermayesi 50 bin Türk Lirasından aşağıda olmuyor. Kurumlar vergisine tabi olduğu için de verginin muhatabı anonim şirketin kendisi olmaktadır. Anonim şirketlerde, sermaye paylara bölünerek, hisse senedi olarak değer ve temsili olarak gerçekleşmektedir. Bilindiği üzere, anonim şirketlere, hisse senedi ve tahvil çıkarma hakları verilmiştir. Borçlar konusuna gelindiğinde, şirket sahip olduğu mal varlığı ile borçlarına karşı sorumludur. Şirket ortakları da, sermayeleri oranında borçlara karşı sorumlu olmaktadırlar.

Hizmetleri ile burada sayılmayıp da talep edilen muhasebe alanında ihtiyaç duyulabilecek farklı konularda hizmetler vermekteyiz. Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Vedat Kara,Ankara Muhasebeci Mali Müşavir,Ostim Muhasebeci Mali Müşavir,Ankara Muhasebeci , Şahıs Firması Nasıl Kurulur ?, E Ticaret firma kuruluş ?, Yenimahalle Mali MüşavirYenimahale mali müşavir

Adrs: Ostim Osb 1170 Sok. Özçelik işmerkezi no:4/79 Yenimahalle/ANKARA

Website Vedatkara.com

ANKARA MALİ MÜŞAVİR

  HEMEN ARA   WHATSAPP